Blog

...
April 15, 2021

G├Âz ├çevresi Esteti─či Neden ├ľnemlidir?

Göz çevresi esteti─čine, tarih boyunca toplumun her kesimindeki bireyler taraf─▒ndan önem atfedilmi┼čtir. Eski M─▒s─▒r hiyeroglifleri ve t─▒bbi makalelerden biliyoruz ki insanlar daha genç ve güzel gözükmek için makyaj, dövme ve çe┼čitli otlara ba┼čvurmu┼čtur. Son elli y─▒lda göz çevresi için yap─▒lan ameliyatlar ve dolgu materyalleri neredeyse gündelik hayatta rutin hale gelmi┼čtir. Özellikle alt göz kapa─č─▒ ameliyat─▒n─▒ orta yüz germe ile birle┼čtiren teknikler ra─čbet kazanmaktad─▒r. 

Beynin, insanlar─▒ tan─▒ma bölgesinde en çok yer kaplayan alanlardan biri göz çevresidir. Göz çevresinden bireyin duygular─▒n─▒, ac─▒s─▒n─▒, mutlulu─čunu, bize kar┼č─▒ olan tutumu, geçmi┼č ya┼čant─▒s─▒n─▒ ve ya┼č─▒n─▒ anlar─▒z. Yap─▒lan psikolojik testlerde ayn─▒ yüze ait foto─čraflarda göz çevresi ve göz bebe─či daha büyük olan bireylerin daha çekici oldu─ču saptanm─▒┼čt─▒r. Hal böyle iken kad─▒n erkek daha iyi görünmek için birçok yöntemlere ba┼čvurmaktad─▒r.

Göz esteti─činde güncel yakla┼č─▒m nedir?

Estetik bütüncül bir yakla┼č─▒m ister. Bireyin ya┼č─▒, göz kapaklar─▒, cilt k─▒r─▒┼č─▒kl─▒klar─▒, torbalanmalar─▒, elmac─▒k kemi─či ve ka┼č─▒ bir bütün olarak de─čerlendirilmelidir. Kozmetik cerrahinin ilk y─▒llar─▒nda göz kapa─č─▒ ameliyatlar─▒ cilt ve ya─č ç─▒kar─▒lmas─▒ndan ibaret iken, güncel prensipler volümün yeniden kazan─▒lmas─▒ ve gev┼ček cilt dokusunun yeniden eski anatomisine kavu┼čturulmas─▒d─▒r.

Göz kapa─č─▒ estetik uygulamalar─▒ nelerdir?

Estetik uygulamalar─▒ kabaca cerrahi ve cerrahi olmayan i┼člemler olarak adland─▒rabilir.  Ameliyats─▒z i┼člemler genellikle cerrahiden çekinen hastalar için dolgu, lazer, peeling, radyo frekans, ultherapy ve botox gibi alternatif yöntemlerdir. Muayene ortam─▒nda yap─▒lan bu i┼člemler sosyal ya┼čant─▒ k─▒s─▒tl─▒l─▒─č─▒ yaratmamas─▒ aç─▒s─▒ndan avantajl─▒d─▒r. Ancak cerrahi teknikler daha kal─▒c─▒ ve üstün sonuç için yapt─▒─č─▒m─▒z i┼člemlerdir ki, blefaroplasti, orta yüz germe kombine blefaroplasti ve ya─č enjeksiyonu olarak adland─▒r─▒l─▒r.

Alt göz kapa─č─▒ blefaroplasti ile orta yüz germe etkisi nas─▒l olu┼čuyor?

Kirpik alt─▒ndan girilen bir kesi ile alt göz kapa─č─▒ ya─č torbac─▒klar─▒na ula┼č─▒p göz çukurunu dolduracak ┼čekilde yeniden yay─▒yorum bu i┼člem ─▒┼č─▒k dolgusu benzeri etki yaratmaktad─▒r. Yana─ča do─čru uzanan dokular─▒ kald─▒r─▒p göz kenar─▒na yeniden adapte etti─čim için burun a─č─▒z kenar─▒ndaki çizgi azalmakta ayn─▒ zamanda elmac─▒k kemi─čini belirginle┼čtirdi─či için genç ve dinamik bir ifade kazand─▒r─▒yor. Ameliyat, genel anestezi alt─▒nda tahmini 1,5 saat sürmektedir. Hastalar ayn─▒ gün taburcu olabilir ve 4-5 gün içerisinde sosyal ve i┼č ya┼čant─▒s─▒na dönerler.

Estetik Plastik Cerrahi Uzman─▒

Dr. Engin Öcal